Yetkinlik yaşına çatmayanlar arasında cinayətlərin qarşısının alınması proqramları işləyirmi?
Anonim
Keçmiş yanaşmaların bir çoxu görünən və/və ya uzun müddət davam edən pozucu davranışın düzəldilməsinə diqqət yetirsə də, araşdırmalar göstərdi ki, profilaktikası və erkən müdaxilə daha effektivdir. Cəmiyyət və şəxsi faydalardan əlavə, araşdırmalar sübut etdi ki, hüquq pozuntularının qarşısının alınması proqramları yaxşı maliyyə sərmayəsidir.
Cinayətkarlığın qarşısının alınması proqramları nə dərəcədə effektivdir?
Bununla belə, erkən profilaktika proqramlarının yetkinlikdə cinayət davranışının azalmasına heç bir əhəmiyyətli təsiri yox idi. Yekun olaraq, ailə faktorları və sosial bacarıqların olmaması kimi risk faktorlarını hədəf alan profilaktik proqramların effektivliyinə dair əvvəlki tədqiqatların nəticələri ümumi müsbət təsir göstərir.
Hansı proqramlar hüquq pozuntularının qarşısını almaqda ən təsirli olur?
Yetkinlik yaşına çatmayanlar arasında cinayətlərin qarşısının alınması üçün ən effektiv proqramlar aşağıdakı əsas komponentləri bölüşür: